Racławice Śląskie w Internecie

Książki i wydawnictwa

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka ciekawych pozycji książkowych dotyczących Racławic Śląskich. Szczególnie polecamy pięknie wydaną książkę opisującą dzieje racławickiej parafii i opisującą historię przywiezienia do Racławic Śląskich obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej z Kresów Wschodnich w 1945 roku. Książka ta dostępna jest w naszym sklepie internetowym.

Bardzo ciekawie prezentuje się także wydana w 2015 roku monografia racławickiego sportu. Na 200 stronach opisano kilkuset racławickich sportowców oraz zaprezentowano niezliczone ilości wyników i tabel sportowych. Książka ta została wydana przez Starostwo Powiatowe w Prudniku przy wsparciu środków finansowych z UE, dlatego była dystrybuowana bezpłatnie.

Oto pełny opis pozycji książkowych związanych z Racławicami Śląskimi.

Matka Boska Buszczecka na racławickim tronie.

Dzieje parafii oraz kult maryjny w Racławicach Śląskich i Buszczu.

Obraz: matkabuszczecka.jpg

Na 72 stronach opisana została pełna historia racławickiej parafii: od czasów najdawniejszych do lipca 2015 roku. Dodatkowo czytelnik znajdzie historię Buszcza i opis przywiezienia do Racławic Śląskich łaskami słynącego obrazu Matki Bożej. Obraz ten znajdował się na Kresach Wschodnich we wsi Buszcze do 1945 roku. Po spaleniu świątyni przez banderowców malowidło zostało uratowane. To, jak tego dokonano może stanowić świetny materiał na scenariusz filmowy.

Książka wydana na bardzo dobrej jakości papierze kredowym w pełnym kolorze. Zawiera mnóstwo nigdzie wcześniej nie publikowanych fotografii.

Stron: 72 (+4 okładka). Autor: Stanisław Stadnicki. Format: B5. Papier: kredowy. Wydawca: Parafia Rzymskokatolicka WNMP w Racławicach Śląskich. Do kupienia w naszym sklepie internetowym.

Od Dniestru do Racławii

Historia sportu w Racławicach Śląskich

Obraz: oddniestru.jpg
Obraz: oddniestru2.jpg

Książka opisuje historię sportu w Racławicach Śląskich od roku 1945 dok roku wydania, czyli jesieni roku 2014. Zawiera opis sportowców, działaczy i sympatyków sportu działających w Racławicach Śląskich. Zawiera komplet tabel z wszystkich sezonów piłkarskich, a także opis wielu innych dyscyplin sportowych jak: koszykówka, futsal, kometka, lekka atletyka, siatkówka, tenis stołowy. Dodatkowo opisane rozgrywki Igrzysk organizowane przez kilkadziesiąt lat, w których udział brały osoby/sportowcy związane z rolnictwem. Sporą część zajmuje opis historii sportu szkolnego.

Całość wieńczy mnóstwo nigdzie wcześniej niepublikowanych zdjęć, dyplomów, grafik. W publikacji nie mogło zabraknąć także sylwetek Państwa Wandy i Bronisława Kielańskich, osób bez których dzisiejszy racławicki sport nie byłby tak bogaty w sukcesy i nie wychowałby tylu znanych sportowców.

Stron 200, wydawca: Starostwo Powiatowe w Prudniku. Autorzy: Kazimierz Bodaszewski i Stanisław Stadnicki. Format: B5.

Koleją po pograniczu polsko-czeskim - nowa edycja

Obraz: kpp.jpg

W 2014 roku została wydana uaktualniona edycja książeczki opisującej historię organizacji w Racławicach Śląskich pikników kolejowych. W publikacji znalazła się także rozbudowana historia kolei w Racławicach Śląskich autorstwa Piotra Kopczyka. Teksty dotyczące pikniku przygotował Stanisław Stadnicki. Publikacja była rozdawana bezpłatnie w czasie pikniku kolejowego w czerwcu 2014 roku.

Ta nasza młodość – złoty jubileusz szkoły w Racławicach Śląskich

Obraz: szkola.jpg

Książka została wydana we wrześniu 2011 roku z okazji jubileuszu 50-lecia nowej szkoły w Racławicach Śląskich. Otrzymał ją każdy absolwent uczestniczący w uroczystym Zjeździe zorganizowanym 24 września 2011 roku.

Książka zawiera spisaną historię szkolnictwa w Racławicach Śląskich, wspomnienia nauczycieli, kalendarium szkolnych wydarzeń, listę wszystkich absolwentów oraz bogaty materiał fotograficzny (około 60 zdjęć, z czego większość nigdzie wcześniej nie prezentowanych). Całość uzupełniają anegdoty szkolne.

Książka obecnie nie do zdobycia.

Koleją po pograniczu polsko-czeskim

Obraz: koleja.jpg

Publikacja wydana w ramach pierwszego pikniku kolejowego w Racławicach Śląskich (rok 2008). Stanisław Stadnicki wspomina przygotowania do imprezy i opisuje trud kilkunastu osób włożony w przywrócenie do życia zapomnianego dworca.

W książce można znaleźć historię kolejnictwa w Racławicach Śląskich oraz bogaty materiał zdjęciowy.

Książka obecnie nie do zdobycia.

Deutsch Rasselwitz

Obraz: dt.jpg

W 2003 roku w Niemczech została wydana książka pt. „Deutsch Rasselwitz”. Jej autorem jest Johannes Preisner, były mieszkaniec jednej z wsi gminy Głogówek. Publikacja wydana jedynie w języku niemieckim jest w tej chwili najlepszym źródłem historycznym dotyczącym naszej miejscowości. Niestety praktycznie niedostępna w Polsce.

Znajdziemy w niej zarys dziejów Racławic Śląskich od czasów powstania, przez czasy niemieckie, do roku 1945 roku i wysiedlenia ludności autochtonicznej. Autor sporo miejsca poświęca historii parafii oraz rozwojowi lokalnego rolnictwa. Materiał uzupełnia kilkanaście rycin i starych fotografii.

Książka nie do zdobycia w Polsce.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2018
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu Raclawice.Net jest zabronione.
Serwis Raclawice.NET jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki