Dziś: wtorek, 19 marca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Tajemnice obrazów i figur racławickiego kościoła

Ikonografia, to dziecina, która zajmuje się interpretacją i badaniem treści oraz symboli zawartych w dziełach sztuki. Warto przyjrzeć się racławickim obrazom i figurom kościelnym, i sprawdzić, czy kryją one jakiś tajemnice. Nasze artykuły są też okazją do poznania żywotów świętych - tych świętych, których można spotkać w Racławicach Śląskich.

Miniaturka obrazu

Św. Paweł od 1933 roku jest w Racławicach Śląskich

Św. Paweł z Tarsu urodził się prawdopodobnie w 8 roku naszej ery, a zmarł w 67 roku. Uważa się, że odegrał jedną z najważniejszych ról w dziejach chrześcijaństwa.


Miniaturka obrazu

Święty Józef - patron rodzin i ojców

O Świętym Józefie słyszał każdy, ale poza kilkoma faktami z jego życia, większość osób nie powie o nim nic więcej. Dlaczego? Może dlatego, że tak mało o nim mówi Pismo Święte? A może dlatego, że jego życie było służbą? A może dlatego, że mało kto interesował się tym świętym do tej pory?


Miniaturka obrazu

Figura Świętego Michała Archanioła w racławickim kościele

Tym razem opiszemy Świętego Michała Archanioła. Jego figura należy do największych i znajduje się w centrum świątyni.


Miniaturka obrazu

Racławicki Święty Mikołaj

Okres wręczania prezentów i dzień, w którym Mikołaj odwiedza nasze domy już minął, ale korzystając w trwającej atmosfery świąt warto wiedzieć, że Świętego Mikołaja można codziennie spotkań w kościele, w Racławicach Śląskich.


Miniaturka obrazu

Św. Grzegorz, czyli Papież w racławickim kościele

Przypuszczalnie już od dwustu lat w naszym kościele można spotkać papieża. Czy także i Ty wiesz, gdzie on się ukrywa?


Miniaturka obrazu

Święty skryty w cieniu, patron spraw trudnych i beznadziejnych

Który ze świętych przedstawionych na racławickich obrazach lub figurach ma największego "pecha"? To Święty Tadeusz. Wiecie dlaczego?


Miniaturka obrazu

Święty Krzysztof największy w Racławicach

25 lipca w kościele katolickim pamiętamy o Świętym Krzysztofie, patronie osób podróżujących i kierowców. W racławickim kościele parafialnym figura tego świętego należy do największych i najbardziej wyeksponowanych.


Miniaturka obrazu

Święta Barbara, patronka górników i osób umierających.

W dniu 4 grudnia pamiętamy o Świętej Barbarze. Kojarzy się ona nam przede wszystkim z górnikami, ale warto wiedzieć, że jest patronką osób umierających i chroni nas przed burzami. W naszym kościele parafialnym znajduje się figura oraz potężny obraz przedstawiające Świętą Barbarę. Czy wiecie dlaczego na obu tych dziełach znajduje się trzyokienna wieża? Kilkaset lat temu miejscowy kościół parafialny poświęcony był Barbarze, dlatego obraz przedstawiający tą świętą jest jednym z najstarszych w naszym kościele.


Miniaturka obrazu

Święta Katarzyna - patronka kolejarzy

W dniu 25 listopada pamiętamy o Świętej Katarzynie, patronce kolejarzy i osób, których zawód związany jest z kołem. Warto wiedzieć, że w racławickim kościele znajduje się przepiękny i potężny obraz przedstawiający tą świętą, a na ołtarzu głównym (w prezbiterium) figura. Na obydwu eksponatach widoczne jest charakterystyczne koło używane kilkaset lat temu do torturowania. Już kilka wieków temu święta Katarzyna była czczona przez miejscowych parafian, ponieważ opisywany obraz jest jednym z najstarszych w naszym kościele i pewnie znajdował się jeszcze w zawalonej 250 lat temu świątyni.


Miniaturka obrazu

Kiedy coś zgubisz lub o czymś zapomnisz to pamiętaj o Świętym Antonim, zwłaszcza, że w kilku miejscach możesz spotkać go w Racławicach Śląskich.

W dniu 16 czerwca szczególnie pamiętamy o Świętym Antonim, patronie rzeczy zagubionych. Na terenie naszej miejscowości to najpopularniejszy święty, ponieważ znajdują się tutaj dwie poświęcone mu kapliczki oraz ołtarz. Warto poznać historię tego świętego i dowiedzieć się, gdzie dokładnie w Racławicach można go znaleźć. Szczególnie interesująca jest historia pewnej kapliczki poświęconej Antoniemu, którą można zobaczyć przy wyjeździe z Racławic Śląskich.


Miniaturka obrazu

Nie chciał wyjawić tajemnicy spowiedzi, zginął w wodach rzeki Wełtawy - historia zapomnianej figury Świętego Jana Nepomucena z Racławic Śląskich, który jest patronem mostów

Król Czech Wacław IV podejrzewał, że jego druga żona Zofia nie jest z nim do końca szczera w pewnych sprawach. Postanowił uwięzić trzech spowiedników królowej i torturami wymusić na nich wyjawienie tajemnicy spowiedzi, by poznać grzechy swojej żony. Jednym z uwięzionych był Jan Nepomucen, który mimo straszliwej katorgi sekretu nie zdradził. W efekcie wyczerpany torturami Jan został wrzucony do rzeki Wełtawy, gdzie zginął. Po kilkuset latach od tamtych wydarzeń spowiednik został świętym, a w wielu miejscach (kościołach, czy kaplicach) pojawiły się jego wizerunki. Jeden z nich znajduje się w Racławicach Śląskich.


Miniaturka obrazu

Święty Florian, patron strażaków z Racławic Śląskich, legionista, który wbrew zakazom wierzył do końca

Święty Florian to patron osób, których zawód związany jest z ogniem. To jeden z najpopularniejszych świętych w okolicy. W Racławicach możemy zobaczyć kilka figurek Floriana. Artykuł odpowiada na pytanie, gdzie one się znajdują oraz przybliża ciekawą historię świętego przedstawiają historię wybrania Floriana na patrona chroniącego przed ogniem.


Miniaturka obrazu

Święty Dominik i legenda o psach pańskich trzymających w pysku pochodnię

Tuż przy ołtarzu głównym racławickiego kościoła znajduje się uważany za jeden z najpiękniejszych w świątyni obraz przedstawiający Świętego Dominika. Jeśli dobrze przyjrzymy się temu malunkowi to zobaczymy schowanego za kapą świętego psa trzymającego w pysku zapaloną pochodnię. To nawiązanie do ciekawej legendy związanej w postacią wspomnianego świętego. W tym artykule poznamy tajemnice jakie kryje obraz Dominika oraz dowiemy się o życiu tego świętego.


Raclawice.NET

Raclawice.NET