Przygotowania do Dożynek Wojewódzkich
Zdjęcia prezentują ostatnie chwile przed startem Dożynek Wojewódzkich w Racławicach Śląskich. Można na nich zobaczyć między innymi słomiane postacie.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Wybierz wydarzenie i oglądaj zdjęcia. Wydarzenia pokazywane w kolejności od najnowszych do najstarszych. Galerie wydarzeń to około 4 tysiące fotografii, na których uwieczniliśmy najważniejsze wydarzenia ostatnich lat.
Zdjęcia prezentują ostatnie chwile przed startem Dożynek Wojewódzkich w Racławicach Śląskich. Można na nich zobaczyć między innymi słomiane postacie.
W dniach 29-30 czerwca na południowej stronie dworca kolejowego w Racławicach Śląskich odbyła się piąta edycja największej imprezy kolejowej w regionie. Główną atrakcją była czynna lokomotywa Ty42-24 ze Skansenu Kolejowego w Pyskowicach.
Galeria prezentuje fotografie rzeki Osobłogi i okolic w dniu 11 czerwca 2013 roku. Po trwających kilka dni opadach rzeka wystąpiła z brzegów. Szczęśliwie obyło się bez większych strat. Tradycyjnie zalane zostały piwnice kilkunastu domów.
Galeria zdjęć prezentuje ołtarze Bożego Ciała i uroczystą procesję w dniu 30 maja 2013 roku.
Jak zwykle na początku roku w Racławicach Śląskich nasi orkiestranci zorganizowali koncert kolęd. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej galerii.
17 stycznia 2013 roku na jeden dzień racławicka stacja zamieniła się w plener filmowy. Na peronach dworca kręcono ujęcia do inscenizacji nawiązującej do powstania styczniowego.
26 października 2011 roku racławicka szkoła, zarówno gimnazjum jak i podstawówka, otrzymały nowe imię. Patronem szkoły został papież Jan Paweł II. Szkoły otrzymały też nowe sztandary. Fotogaleria prezentuje tę ważną uroczystość.
18 i 19 sierpnia 2012 roku po raz czwarty (tym razem po rocznej przerwie) na dworcu w Racławicach Śląskich zorganizowano piknik kolejowy pt. "Koleją po pograniczu polsko-czeskim".
24 września 2011 roku do naszej szkoły przybyło blisko 300 jej absolwentów, nauczyciele i zaproszeni goście. Wszystko w ramach jubileuszu 50-lecia racławickiej "tysiąclatki".
12 sierpnia 2012 roku do Racławic Śląskich zjechało kilkuset orkiestrantów z Polski i Czech. Słuchała ich chętnie licznie zgromadzona publiczność.
30 czerwca 2012 roku zorganizowano po raz drugi turystyczną imprezę pt. "Racławicka Pętla Przygraniczna". Tak się złożyło, iż przypadła ona na najbardziej upalny dzień roku. Mimo pogodowych trudności wszyscy szczęśliwie dotarli do mety.
Tym razem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości Bożego Ciała w roku 2012. Święto wypadło w czwartek 7 czerwca.
24 czerwca 2011 roku dzięki staraniom racławickiej grupy Odnowa Wsi i Krótkofalowców z Głubczyc odbyła się pierwsza turystyczna impreza z metą pod Szwedzkim Słupem. Tematem przewodnim imprezy była 90 rocznica III powstania śląskiego.
Galerie zdjęć z uroczystości Bożego Ciała cieszą się zawsze dużą popularnością, głównie za sprawą zdjęć pięknych racławickich ołtarzy. Ta galeria prezentuje uroczystość Bożego Ciała z dnia 23 czerwca 2011 roku.
Nasi mieszkańcy zawsze chętnie brali udział w Kwietnym biegu, czyli sztafecie biegnącej granicami naszego kraju dla pamięci pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. 6 czerwca 2011 roku pobiegliśmy ostatni raz.
8 maja 2011 roku uroczyście poświęcono i zaprezentowano nowy wóz bojowy jaki gmina Głogówek sprezentowała dla naszych strażaków.
192 dzień roku
Wschód słońca: 4:52.
Górowanie słońca: 12:55.
Zachód słońca: 20:58,
Brzask:: 04:10, Zmierzch:: 21:41,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 31 minut.
Imieniny:
Olgi, Kaliny, Benedykta
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Święta i dni nietypowe:
Dzień imprezy
Kartka z kalendarza
1943: "Krwawa niedziela" na Wołyniu. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały prawie sto wsi w powiatach: horochowskim, kowelskim i włodzimierskim na Wołyniu. Członkowie UPA wspomagani przez ukraińską czerń rozpoczęli systematyczną rzeź ludności polskiej. Tylko w lipcu 1943 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na ponad 500 wiosek, zabijając kilkanaście tysięcy osób. Ogółem liczbę ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu ocenia się na 60-70 tysięcy osób, a z Małopolską na ok. 130 tyś.