Historia
100 lat temu w Racławicach Śląskich było bardzo niebezpiecznie
Ten artykuł powie Wam, co działo się w naszej miejscowości w czasie, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość. Racławice Śląskie 100 lat temu były typową śląską miejscowością. Śmierć, komunizm, partie polityczne, Plebiscyt Górnośląski. Dowiecie się jakie ugrupowanie w samych Racławicach skupiało ponad 1700 członków.
Państwo niemieckie 9 listopada 1918r. stało się republiką i w dniu 11 listopada 1918r. podpisało zawieszenie broni. 3 dni przed tym w Racławicach Śląskich doszło do ogromnych zamieszek. Nie wiadomo, co je wywołało? Czy klęska na frontach, czy konflikty narodowościowe? Prudnicka gazeta tak opisała to, co działo się w naszej miejscowości:
- Jak donoszą dotychczasowe wyniki urzędowych dochodzeń około 15 młodzieńców z Racławic Śląskich spotkało się po południu 8 listopada 1919 roku w gospodzie Rzesza Niemiecka i hałasując przeszło przez wieś. Po drodze spotkali przedstawiciela urzędowego (Bertolda Rittera) i członka Komisji ds. Gospodarki Śląskich Racławic. Ci zostali otoczeni przez grupę młodzieńców i wepchnięci do klatki schodowej (dom Josefa F. nr 5), która została zaryglowana od środka. Wymienieni powyżej, podobnie jak miejscowy żandarm i inny urzędnik jednostki straży granicznej, który znajdował się w klatce schodowej, doznali ciężkich obrażeń w wyniku kopnięć, podduszeń i policzków (...)