Dziś: wtorek, 30 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Boży Grób w Racławicach Śląskich

Nasza 18-letnia tradycja, to publikacja zdjęć Bożego Grobu w Wielką Sobotę.

W tym roku racławicki Boży Grób ma tradycyjną formę symbolizując grób Chrystusa. Na dole w centrum umieszczona jest figura zmarłego Jezusa, a wyżej znajduje się monstrancja. Jest ona przykryta welonem, co symbolizuje całun, w który owinięto Jezusa po złożeniu do grobu. Najświętszy Sakrament wystawia się przy Bożym Grobie po zakończonej liturgii Wielkiego Piątku.

Warto dodać, że wczoraj (Wielki Piątek) w liturgii wieczornej uczestniczyło mnóstwo osób. W Adoracji Krzyża w czasie liturgii udział wzięły aż 302 osoby. Nie byli to wszyscy zgromadzeni w kościele. Część Adorowała Krzyż później wieczorem i nocą, do godziny 21. Można szacować obecność w kościele ponad 400 osób.

Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną prawdopodobnie w latach 70. ub. wieku, przy Bożym Grobie wartę pełnią strażacy z OSP Racławice Śląskie. Są to zarówno doświadczeni druhowie jak i młodzież.

Zwyczaj budowy Bożych Grobów przybył do Polski z Palestyny w XVI wieku. Z zasady dekoracja grobu ma kierować uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, a nie na figurę Jezusa.

Pamiętajmy dziś o zmarłym ks. Turczynie, który każdego roku w pewien sposób zaskakiwał nas dekoracjami Bożego Grobu. Jak czytamy w książce pt. Nie możemy zapomnieć: Wiosną 1998 roku ks. Turczyn zakupił elementy do dekoracji i utworzenia Bożego Grobu. Pozytywnie zaskoczyło go to, jak dzielnie i z poświęceniem ochotnicy z lokalnej jednostki Straży Pożarnej pełnią wartę w czasie Triduum Paschalnego. Co roku dekoracje przy Bożym Grobie były inne. Ks. Turczyn chciał nam coś powiedzieć, zwrócić na coś uwagę. Nie wszystkie takie elementy podobały się parafianom. Może dlatego, że pokazywały nasze wady i przewinienia? Trzeba było się dobrze nagłówkować, aby odnaleźć sens przesłania o jaki chodziło proboszczowi.

Poniżej tegoroczne zdjęcia Bożego Grobu:

Obraz: bozygrob24rok1.jpg
Obraz: bozygrob24rok2.jpg
Obraz: bozygrob24rok3.jpg
Obraz: bozygrob24rok4.jpg
Obraz: bozygrob24rok5.jpg
Obraz: bozygrob24rok6.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Droga Krzyżowa

Stacja XIV, Pan Jezus złożony do grobu

Ponieważ zbliżał się już piątkowy wieczór, to ukrzyżowane ciała należało zabrać z Golgoty. Nie mogły one pozostawać na górze przez szabat. Na ostatnim obrazie Drogi Krzyżowej ciało Jezusa składane jest do grobu.


Droga Krzyżowa

Stacja XIII, Jezus zdjęty z krzyża. Kto dyskutuje o sprawach pochówku?

Nikodem i Józef omawiają sprawy pogrzebu. Ciało Zbawiciela zostało zdjęcie z krzyża i spoczęło w ramionach Matki.


Wielki Post

Pełen harmonogram Mszy św., nabożeństw, liturgii na okres triduum paschalnego i Wielkanoc

Godziny Mszy św., terminy spowiedzi, informacje o tym, kiedy będą święcone pokarmy wielkanocne.


Droga Krzyżowa

Stacja XII, Jezus umiera na krzyżu. Co robi setnik?

Na obrazie XII stacji widać Marię Matkę Jezusa, Jana Apostoła, setnika rzymskiego oraz Marię Magdalenę. Na obrazie XIII stacji widać Marię Matkę Jezusa, Jana Apostoła, setnika rzymskiego oraz Marię Magdalenę.


Droga Krzyżowa

Stacja XI, Jezus do krzyża przybity. Kapłanom nie podoba się napis przygotowany przez Piłata.

To najbrutalniejsza scena, jaka została uwieczniona na obrazach Drogi Krzyżowej. Niewiasty odwracają się. Nie mogą patrzeć na to, jaki ból zadaje się Zbawicielowi.


Droga Krzyżowa

Stacja X, Jezus z szat obnażony. Co robi na obrazie młodzieniec z dzbankiem wina i kości do gry? Czy szata, w którą ubrany był Jezus ocalała do dziś?

Obraz X stacji jest pełen symboliki i dodatkowych elementów. Widzimy tam chłopca przelewającego wino czy żołnierzy rzymskich, którzy rzucają kości.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET