Dziś: sobota, 12 lipca 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Cud Inżynierii Kolejowej: Budowa Najwyższego Nasypu na Śląsku

7 sierpnia 1875 roku, w gazecie Illustrirte Zeitung wydanej w Lipsku, ukazał się obszerny artykuł opisujący budowę kolei w Racławicach Śląskich. W publikacji mówiono, że przedsięwzięcie to jest dziełem czarodzieja - bowiem wzniesiono tutaj najwyższe nasypy kolejowe na całym Śląsku, które do dziś budzą podziw.

Kiedy po raz pierwszy przeczytałem artykuł sprzed niemal 150 lat, nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Szczególnie zadziwiające było pochodzenie materiału użytego do usypania nasypu kolejowego linii Głubczyckiej. Zawsze sądziłem, że materiał pochodzi z jakiejś kopalni, jednak rozwiązanie okazało się tak proste, że aż głupio przyznać - pewnie nikt wcześniej na to nie wpadł, a każdy z nas widział to miejsce wielokrotnie.

Artykuł opisuje również, jak blisko 50 pociągów dziennie ruszało z naszej stacji oraz tzw. sztucznego szybu kopalnianego, aby wysypać materiał służący do utwardzenia piasku. Wreszcie dowiadujemy się, która firma oraz z jakiego regionu zbudowała ten odcinek linii kolejowej.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Kolej - przejazd kolejowy

Bezpieczniej na przejeździe kolejowym w Racławicach Śląskich

Zakończyły się prace naprawcze na przejeździe kolejowym przy ulicy Stefana Batorego w Racławicach Śląskich, znajdującym się na 95. kilometrze linii kolejowej nr 137 Katowice-Legnica.


Kolej

Moim zdaniem tak naprawdę w Opolu mało komu zależy od odbudowie linii do Głubczyc

Poniżej przedstawiam moją polemikę z tekstem opublikowanym wczoraj na stronie NTO.pl. Zawarta w nim informacja, jakoby rządowi nie podobało się dofinansowanie projektów z programu Kolej+, w których planuje się kursowanie jedynie czterech par pociągów dziennie - co rzeczywiście zakłada nasze województwo - może stać się wygodnym pretekstem do przerwania prac nad ich realizacją. Nie możemy dopuścić do tego, by takie argumenty, służące wyłącznie przeciwnikom tej inwestycji i prowadzące do dalszej marginalizacji naszego regionu, trafiały do opinii publicznej bez odpowiedzi z naszej strony. Nasze województwo powinno zmienić swoje myślenie na temat liczby pociągów uruchamianych na liniach położonych z dala od Opola. Nasz region, to też jest województwo opolskie.


Remont

Mamy to, przedostatni etap KolejPlus w realizacji. W ub. tygodniu podpisano umowę na dokumentację remontu trasy kolejowej Racławice Śląskie-Głubczyce-Racibórz

Już za kilka lat mieszkańcy Głubczyc, Racławic Śląskich i okolicznych miejscowości znów będą mogli korzystać z połączeń kolejowych do Raciborza, a w szerszej perspektywie (przesiadki) do Opola, Wiednia, Bielska-Białej itd.


Wypadek

Historia: dramatyczny wypadek na stacji Kędzierzyn-Koźle, pomógł nieznany mężczyzna z teczką

W nocy z 24 na 25 sierpnia 1996 roku na stacji kolejowej w Kędzierzynie-Koźlu doszło do tragicznego wypadku, który na długo zapisał się w pamięci świadków oraz pasażerów pociągu pospiesznego relacji Kraków Główny - Jelenia Góra.


Szkoła

Kowal pozostał nieugięty kiedy budowano nową szkołę. Po wojnie było bardzo ciężko.

Po wojnie edukacja w Racławicach Śląskich zaczęła odradzać się z trudem, ale i z ogromnym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Dnia 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny z Prudnika powierzył Janowi Chramcowi kierowanie miejscową placówką oświatową, która została zorganizowana w budynku przy obecnej ul. Kościelnej - tym samym, w którym przed wojną mieściła się niemiecka szkoła.


Akcja MOSTY

Marsz śladami akcji "Mosty", ku pamięci ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. Konrad Wawelberg

Dziś (2 maja) w Racławicach Śląskich odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętniająca jedną z najbardziej brawurowych i symbolicznych akcji z okresu III Powstania Śląskiego - akcję "Mosty". Wydarzenie zorganizowano ku czci ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. "onrad Wawelberg" oraz wszystkich powstańców, którzy w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku działali na rzecz przyłączenia Śląska do odrodzonej Polski. (Galeria zdjęć).


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET