Dziś: sobota, 26 lipca 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Premiera książki o historii kolei - już za 4 tygodnie!

Historia kolei na pograniczu Prudnika, Głubczyc, Głuchołaz i okolic to opowieść pełna pasji, wielkich nadziei, dramatów i spektakularnych przemian. W mojej nowej książce zabieram czytelników w podróż przez niemal dwa wieki istnienia linii kolejowych, które odegrały kluczową rolę w rozwoju regionu. To opowieść o ludziach, technice i codzienności zapisanej na torach - zaskakująca, bogata w szczegóły, zdjęcia, mapy i nieznane wcześniej fakty. To książka, która przywraca pamięć o kolejowym dziedzictwie naszych ziem.

Książka, która zabierze Cię w podróż — po torach czasu!

Czy wiedziałeś, że Głubczyce jako pierwsze miały własną "Kolej Wilhelma", a Głuchołazy były niegdyś strategicznym węzłem granicznym, przez który przemykali nie tylko turyści, ale i i… tajni agenci? Że Prudnik czekał ponad 20 lat na pierwszą lokomotywę, a Racławice Śląskie raz spłonęły przez kolejową iskrę?
To tylko ułamek historii, którą odkryjesz w mojej najnowszej książce!

"Śladami Żelaznych Dróg: Kolejowa Historia Prudnika, Głubczyc, Głuchołaz i Pogranicza" to nie tylko publikacja — to fascynująca podróż przez niemal dwa wieki lokalnej historii kolejowej, splecionej z losami ludzi, wojną, polityką, techniką i wielkimi marzeniami o rozwoju.

Co znajdziesz w książce?

  • Setki ciekawostek, o których nie przeczytasz w podręcznikach ani w Internecie
  • Unikalne fotografie archiwalne i współczesne — wiele z nich publikowanych po raz pierwszy
  • Dokładne mapy dawnych szlaków kolejowych, łącznie z planami stacji, bocznic i linii, które zniknęły bez śladu
  • Wspomnienia, katastrofy, wielka polityka i mali ludzie, czyli prawdziwe życie toczące się wokół torów
  • 6 obszernych części i kilkadziesiąt rozdziałów, od narodzin kolei na Śląsku, przez epokę pary i wyczekiwaną elektryfikację, aż po czasy powojennego upadku i nadzieje związane z programem Kolej+

Dla kogo jest ta książka?

  • Dla miłośników kolei — od parowozów po nowoczesne szynobusy
  • Dla pasjonatów historii Śląska i pogranicza polsko-czeskiego
  • Dla każdego, kto tęskni za światem z gwizdem lokomotywy w tle
  • Dla mieszkańców regionu, którzy chcą lepiej poznać historię swojego miasta i jego torowych tajemnic
  • Dla kolekcjonerów map, zdjęć i lokalnych opowieści, których nie znajdziesz w Google

Warto wiedzieć:

  • Książka ma aż 616 stron w formacie B5, z elegancką twardą oprawą
  • Zawiera 152 kolorowe strony, pełne zdjęć, planów, reprodukcji dokumentów i map (ponad 450 zdjęć/grafik)
  • To efekt lat badań, archiwalnych odkryć i rozmów z lokalnymi mieszkańcami

Premiera już za 4 tygodnie!

Nie przegap tej okazji! Jeśli chcesz jako pierwszy otrzymać swój egzemplarz, śledź moje profile i stronę https://inspiracyjnyszop.pl/Sladami-zelaznych-drog-kolejowa-historia-Prudnika-Glubczyc-Glucholaz-i-pogranicza-p95 — już wkrótce ruszy przedsprzedaż z niespodzianką dla pierwszych kupujących (rabat 20zł)!

Kiedy z torów znikają pociągi, zostają tylko opowieści.
Ta książka je ratuje — strona po stronie.
Obraz: promkskolejowa1.jpg
Obraz: promkskolejowa2.jpg
Obraz: promkskolejowa3.jpg
Obraz: promkskolejowa4.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Kolej - przejazd kolejowy

Bezpieczniej na przejeździe kolejowym w Racławicach Śląskich

Zakończyły się prace naprawcze na przejeździe kolejowym przy ulicy Stefana Batorego w Racławicach Śląskich, znajdującym się na 95. kilometrze linii kolejowej nr 137 Katowice-Legnica.


Kolej

Moim zdaniem tak naprawdę w Opolu mało komu zależy od odbudowie linii do Głubczyc

Poniżej przedstawiam moją polemikę z tekstem opublikowanym wczoraj na stronie NTO.pl. Zawarta w nim informacja, jakoby rządowi nie podobało się dofinansowanie projektów z programu Kolej+, w których planuje się kursowanie jedynie czterech par pociągów dziennie - co rzeczywiście zakłada nasze województwo - może stać się wygodnym pretekstem do przerwania prac nad ich realizacją. Nie możemy dopuścić do tego, by takie argumenty, służące wyłącznie przeciwnikom tej inwestycji i prowadzące do dalszej marginalizacji naszego regionu, trafiały do opinii publicznej bez odpowiedzi z naszej strony. Nasze województwo powinno zmienić swoje myślenie na temat liczby pociągów uruchamianych na liniach położonych z dala od Opola. Nasz region, to też jest województwo opolskie.


Remont

Mamy to, przedostatni etap KolejPlus w realizacji. W ub. tygodniu podpisano umowę na dokumentację remontu trasy kolejowej Racławice Śląskie-Głubczyce-Racibórz

Już za kilka lat mieszkańcy Głubczyc, Racławic Śląskich i okolicznych miejscowości znów będą mogli korzystać z połączeń kolejowych do Raciborza, a w szerszej perspektywie (przesiadki) do Opola, Wiednia, Bielska-Białej itd.


Wypadek

Historia: dramatyczny wypadek na stacji Kędzierzyn-Koźle, pomógł nieznany mężczyzna z teczką

W nocy z 24 na 25 sierpnia 1996 roku na stacji kolejowej w Kędzierzynie-Koźlu doszło do tragicznego wypadku, który na długo zapisał się w pamięci świadków oraz pasażerów pociągu pospiesznego relacji Kraków Główny - Jelenia Góra.


Szkoła

Kowal pozostał nieugięty kiedy budowano nową szkołę. Po wojnie było bardzo ciężko.

Po wojnie edukacja w Racławicach Śląskich zaczęła odradzać się z trudem, ale i z ogromnym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Dnia 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny z Prudnika powierzył Janowi Chramcowi kierowanie miejscową placówką oświatową, która została zorganizowana w budynku przy obecnej ul. Kościelnej - tym samym, w którym przed wojną mieściła się niemiecka szkoła.


Pomnik ofiar

Dlaczego na niemieckim pomniku wojennym z Racławic są imiona i nazwiska kobiet?

Przed wybuchem II wojny światowej, każdej jesieni w tzw. Zakątku Sedanu - nieopodal posiadłości Józefa Cyrusa - organizowano w Racławicach Śląskich wojskowe pikniki. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców wsi i okolic.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET