220 lat temu odbudowali swój kościół
Dziś 220 rocznica odbudowy racławickiego kościoła parafialnego
Około 300 lat temu do racławickiej świątyni ściągały tłumy pielgrzymów, by pomodlić się przed łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej Pocieszycielki. W związku z rosnącą liczbą wiernych postanowiono rozbudować miejscowy kościół. W dzień po poświęceniu nowej kaplicy świątynia runęła. Dokładnie 220 lat temu udało się ją odbudować.
Kronika wskazuje jako czas założenia kościoła w Racławicach na drugą połowę XIV wieku w okresie panowania księcia Władysława Opolczyka. W 1371 roku o istnieniu świątyni poświadczył proboszcz wiejski Johannes. Racławicki kościół pierwotnie poświęcony był świętej Katarzynie oraz świętej Barbarze.
W 1559 roku posiadłość Głogówek (Oberglogau) w zastaw otrzymała katolicka rodzina Oppersdorffów. W tym czasie w wyniku rozprzestrzeniającej się reformacji w Racławicach pozostało jedynie pięć katolickich rodzin. Mimo to do miejscowości skierowano księdza katolickiego, któremu ludność protestancka nie raz zgotowała wiele problemów. Doszło nawet do konfliktu między katolikami, a protestantami o wyłączność korzystania z miejscowego kościoła. Spór trwał kilkanaście lat i dotarł do wielu wysoko postawionych urzędników, którzy zdecydowali o ostatecznym przekazaniu świątyni katolikom. Ówczesny ewangelicki pastor wykorzystał analfabetyzm rolników i negatywną dla protestantów decyzję przetłumaczył katolikom błędnie. Mówił, że odtąd racławicki kościół należy się ewangelikom i tak już zostanie na zawsze. Spór narodził się na nowo, ale po kilku latach kościół już ostateczne powrócił do katolików.