Dziś: piątek, 19 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Tradycja wbijania krzyżyków na polach uprawnych jest i u nas pielęgnowana

Przypadkowo zdobyłem materiał do tego artykułu, a jego powstanie było możliwe również przez zbieg okoliczności.

Czytając w Tygodniku Prudnickim artykuł Pani Henryki Młynarskiej zauważyłem trzy małe drewniane krzyżyki wbite w pole uprawne pokazane na jednym ze zdjęć. Przypomniałem sobie wtedy, że dokładnie 4 tygodnie temu w Racławicach Śląskich widziałem coś podobnego.

Spacerując pod koniec kwietnia po przygranicznych drogach polnych, wracając w zasadzie już do domu, około 1km od ul. Marii Konopnickiej, zauważyłem w polu coś nietypowego. Po przyjrzeniu się i zrobieniu zdjęcia zbliżeniem aparatu zauważyłem, że w ziemię zbito trzy malutkie krzyże i bazie. Na jakiś czas zapomniałem o wykonanym wtedy zdjęciu, ale po lekturze gazety przypomniało mi się.

Zwyczaj umieszczania na polach małych krzyżyków jest bardzo stary i pamięta się o nim przede wszystkim na Śląsku. Pewne źródła historyczne mówią, że jest to zwyczaj związany jeszcze z zamieszkującymi te tereny plemionami słowiańskimi w XIII wieku (w książce o historii Racławic jest dokładnie wyjaśnione dlaczego plemiona słowiańskie zniknęły i czy jest prawdopodobne, że były chrześcijanami).

Wbicie małych krzyżyków w pole miało uchronić pola i uprawy przed nieszczęściami (gradem, suszą, zalaniem, zarazą). Jeszcze w Wielki Post zrywano bazie, które potem także wbijano w ziemię na polach. Krzyżyki przeznaczone do wbicia na uprawach rozwożono najczęściej w Wielki Piątek. Najczęściej krzyże miały od 10 do 20 centymetrów wysokości. Często krzyże ustawiano w stronę najbliższego kościoła, na obrzeżu pola.

Nie wiemy kto ustawił widoczne na zdjęciu poniżej krzyże, ale na pewno była to osoba głęboko wierząca. Nie wiemy, czy takich miejsc w naszej okolicy jest więcej.

Obraz: krzyzewpolu1.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Droga Krzyżowa

Stacja XIV, Pan Jezus złożony do grobu

Ponieważ zbliżał się już piątkowy wieczór, to ukrzyżowane ciała należało zabrać z Golgoty. Nie mogły one pozostawać na górze przez szabat. Na ostatnim obrazie Drogi Krzyżowej ciało Jezusa składane jest do grobu.


Droga Krzyżowa

Stacja XIII, Jezus zdjęty z krzyża. Kto dyskutuje o sprawach pochówku?

Nikodem i Józef omawiają sprawy pogrzebu. Ciało Zbawiciela zostało zdjęcie z krzyża i spoczęło w ramionach Matki.


Droga Krzyżowa

Stacja XII, Jezus umiera na krzyżu. Co robi setnik?

Na obrazie XII stacji widać Marię Matkę Jezusa, Jana Apostoła, setnika rzymskiego oraz Marię Magdalenę. Na obrazie XIII stacji widać Marię Matkę Jezusa, Jana Apostoła, setnika rzymskiego oraz Marię Magdalenę.


Droga Krzyżowa

Stacja XI, Jezus do krzyża przybity. Kapłanom nie podoba się napis przygotowany przez Piłata.

To najbrutalniejsza scena, jaka została uwieczniona na obrazach Drogi Krzyżowej. Niewiasty odwracają się. Nie mogą patrzeć na to, jaki ból zadaje się Zbawicielowi.


Droga Krzyżowa

Stacja X, Jezus z szat obnażony. Co robi na obrazie młodzieniec z dzbankiem wina i kości do gry? Czy szata, w którą ubrany był Jezus ocalała do dziś?

Obraz X stacji jest pełen symboliki i dodatkowych elementów. Widzimy tam chłopca przelewającego wino czy żołnierzy rzymskich, którzy rzucają kości.


Droga Krzyżowa

Stacja IX, Pan Jezus upada po raz trzeci. Widać już Golgotę.

Jezus nie ma już siły. Kapłani, siepacze i niewolnicy jednak każą Mu szybko wstać i kontynuować pochód na Golgotę.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET