Dziś: sobota, 27 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Dziś nasza miejscowość świętuje urodziny. Oficjalnie istnieje już od 771 lat.

Dnia 29 listopada 1252 roku biskup Bruno z Ołomuńca pisząc pewien dokument o kościelnych beneficjach potwierdza, że istnieje osada o nazwie Razlawic, która położona jest niedaleko Osoblahy w rejonie dorzecza rzeki Osobłogi.

Ponieważ to najstarsze źródło, które coś mówi o Racławicach, uznaje się, że data 29.11.1252, jest pierwszą znaną w historii i pewną informacją o założeniu naszej miejscowości. To tak ogólnie, bo jak wiecie, jeżeli czytaliście książkę o Historii wsi Racławice Śląskie, to pewne jest, że:

  • Dawniej w rejonie obecnej ul. Kolonialnej lub na polach w stronę Laskowic i Nowego Browińca istniała słowiańska osada, która została zniszczona w czasie barbarzyńskich napadów z pierwszej połowy XIV wieku.
  • Nowa wieś, która otrzymała nazwę Rozlawic, powstała potem niejako w miejsce zniszczonych domów słowiańskich, do nowych domów sprowadzono ludność niemiecką
  • Nie jest jasne dlaczego nasza wieś nazywała się Rozlawic, ale teorii jest kilka. Jedną z nich jest np. taka, która mówi, iż nazwa odnosi się do rycerza, który po tym jak odjechały barbarzyńskie plemiona udał się z polecenia biskupa w te tereny i znalazł tutaj ślady siedmiu spalonych wsi. Jedną z nich była wieś, na której miejscu potem wzniesiono nowe domy Racławic. Na cześć kolonizatora osadę nazwano Raclaw, Raclawiz, Razlawic lub Rozlawic (różne dokumenty inaczej nazywają miejscowość)

Ale tych teorii, które mówią o tym, dlaczego Racławice mają taką, a nie inną nazwę - jest więcej. Osoby, które kupiły książkę o historii naszego sołectwa zachęcam do dalszego zgłębiania tematu. Tylko o najstarszych dziejach osady materiału jest sporo, bo aż 30 stron. Można tam dowiedzieć się skąd jeszcze mogła zostać ustalona nazwa osady-Razlawic i czy na czasem nie jest ona dużo starsza niż nam się wydaje.

Obraz: dzis771urodzinyraclawic.jpg

Dziś w urodziny mamy piękną choć nie do końca typową jak na listopad pogodę

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Spotkania z historią

To były ciekawe spotkania z historią

Wielu mieszkańców Racławic Śląskich (i nie tylko) uczestniczyło wczoraj w Centrum Kultury w Głogówku na II Międzyszkolnych Spotkaniach z Historią, pt. Ocalić od zapomnienia. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich.


Ks. scholz

Zła się nie uląkł, wiernych nie opuścił

Odważnie został na parafii, kiedy trwały bombardowania i płonęła cała okolica. Potem Rosjanie mimo choroby pędzili go do kopania grobów. Był bohaterem wojennym, ale przede wszystkim ostatnim niemieckim proboszczem Racławic Śląskich.


Książka

Racławice Śląskie od lat 20-tych XX wieku do 1945 roku

W 1928 roku przeprowadzono spis ludności powiatu prudnickiego. Racławice Śląskie liczyły wtedy 3063 mieszkańców. Naczelnikiem urzędu gminy Racławice Śląskie był Berthold Ritter.


Nasza historia

Legenda o pokutniku na czarnym koniu

Granica pomiędzy Racławicami Śląskimi, a Nowym Browińcem przebiegała w miejscu, w którym na słupku osadzonym w ziemi znajdował się obrazek św. Franciszka.


Spotkanie z historią

Opowiedzieli o trudnych powojennych latach

Wczoraj (13 czerwca) w Centrum Kultury w Głogówku zorganizowano prelekcje w ramach projektu "I Spotkania z Historią, ocalić od zapomnienia".


Zaproszenie

Zaproszenie: Ocalić od zapomnienia

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Racławicach Śląskich oraz Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Racławicach Śląskich serdecznie zapraszają miłośników historii i nie tylko na spotkanie: Ocalić od zapomnienia.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET